Ciekawe miejsca


Widok 3D Ustronie Morskie


Widok 3D Rybacy


Widoki 3D wykonał p. Darek Czarnecki
 


Poprawa zdrowia dzięki kąpieli? To możliwe

Niezwykła w ostatnim czasie popularność zabiegów typu SPA sprawia, że Polacy coraz chętniej korzystają z licznych zabiegów, które przez lata kojarzyły się jedynie z kuracjuszami, wyjeżdżającymi do sanatoriów.

Tymczasem niektóre z zabiegów, które kojarzone były z nadmorskimi kurortami, można spotkać już w wybranych gabinetach kosmetycznych. Kąpiel solankowa, okład z borowiny czy solne inhalacje mogą być równie skuteczne w dowolnej części Polski, jednak kojarzą się nieodmiennie z nadmorskim wypoczynkiem. Dlatego kąpiele solankowe najczęściej stanowią podstawę lecznictwa w kurortach nadmorskich, gdzie woda jest bogata w liczne składniki mineralne. Wpływają one korzystnie na układ oddechowy, choroby stawów i różne odmiany reumatyzmu, ale także na choroby skóry. Liczne badania potwierdzają, że dodatkowe jony wapnia, magnezu, jodu czy bromu pomagają w leczeniu między innymi otyłości.

Aby osiągnąć zakładany efekt leczniczy warto kąpiele w solance przyjmować w postaci serii zabiegów. Najskuteczniejsze są kąpiele, z których korzysta się 3 razy w tygodniu, ale należy je przyjmować jako serię 8-10 kąpieli. Warto także pamiętać, że kąpiele w solance muszą mieć określoną temperaturę, która może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza, zaś równie ważny jak temperatura jest także czas jej trwania. Kąpiele solankowe zwykle zaczynają się od krótkich kąpieli około 10 minutowych. Podczas takiego zabiegu, który z założenia ma być przyjemny i mało inwazyjny, kuracjusze są pod opieką medyczną. Dotyczy to zwłaszcza osób otyłych i z chorobami układu krążenia. Równie ważny, jak sama kąpiel, jest odpoczynek po kąpieli, który trwa od 30 minut do nawet godziny w przypadku kąpieli dzieci. 

Podobnie jak w przypadku każdego innego zabiegu, także w przypadku kąpieli solankowych istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia tego rodzaju kuracji. I tak kąpiele solankowe nie są wskazane dla kobiet w ciąży, osób po przebytych zawałach i z niewydolnością krążenia. Także choroby nowotworowe mogą stanowić przeciwwskazanie do skorzystania z kąpieli, bogatej w składniki mineralne. 

Bardzo często uzupełnieniem do kąpieli solankowej jest kąpiel w wodzie morskiej, która ma charakter bardziej rekreacyjny.



Na terenie gminy Ustronie Morskie znajduje się kilka ciekawych zabytków, których historia sięga nawet XII w. Większość z nich zlokalizowana jest w miejscowości Rusowo, oddalonej od Ustronia o ok. 10km.  Miejsca które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w gminie Ustronie Morskie to:


Najstarsze dęby w Polsce - dąb "Bolesław" - 800 lat i dąb "Warcisław" - 640 lat. Niedawno został wytyczony błękitny szlak turystyczny, który zaprowadzi Cię do najstarszych drzew w Polsce. (zob. mapa turystyczna gminy).
                                                   

"Bolesław" - kiedy patrzymy na niego przytacza nas swoją wielkością i grubością konarów, jego wspaniała kora budzi zachwyt i respekt. W roku 2000 wiek dębu na podstawie przeprowadzonych badań dendrologicznych został ustalony na 800 lat. Jego obwód mierzony na wysokości 1,3 m od ziemi wynosi 691 cm, wysoki jest na 30 m a średnica jego korony ma 18 m. Drugi z dębów to "Warcisław" nosi imię księcia Gryfity Warcisława III, za którego sprawą Kołobrzeg w 1255 roku otrzymał prawa miejskie. Mierzy w obwodzie 720 cm, wysoki jest na 37 m a jego wiek oceniono na 640 lat, co plasuje go na piątej pozycji w rankingu najstarszych drzew tego gatunku w Polsce.  Ciekawostką jest to, że „Bolesławowi” i „Warcisławowi” towarzyszą rosnące w ich pobliżu okazałe pojedyncze buki. Stwarzają one być może swoisty mikroklimat dla tych drzew a ponadto dostarczają żyznej próchnicy tzw. ziemi bukowej.


Kościół filialny z XIV w. p. w. Matki Boskiej Różańcowej w Rusowie. Świątynia usytuowana na niewielkim wzniesieniu przy zbiegu dróg, nieopodal stawku. Kościółek jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu, dziś liczy sobie ponad 600 lat.  Jest to niewątpliwie cenny zabytek średniowiecznej architektury sakralnej. Kościółek z wyjątkiem przybudówki z XIX wieku (od strony wschodniej – zbudowano ją jako zachrystię) jest średniowieczny. Wieża i nawa są masywne zbudowane z kamieni polnych i cegieł łączonych na zaprawę wapienną, mury częściowo zostały otynkowane. Jeszcze w 1899 roku w wieży znajdował się dzwon datowany na rok 1379, prawdopodobnie został zabrany z kościoła w celu przetopienia na armaty. Szczęśliwie ocalał drugi z dzwonów – renesansowy odlany w 1592 roku, którego doraźne dzwonienie jak dawniej wzywa wiernych na modlitwę. Przetrwał też drewniany wiszący świecznik wykonany w formie okręgu, na którym znajduje się dwanaście profitek na świece (to symboliczne ukazanie dwunastu apostołów, czyli jedności Kościoła Świętego).

                             
 


Park Podworski w Rusowie z 8 pomnikami przyrody. Historia tego parku sięga wieku XIX w. Na przestrzeni prawie 36 ha powstał tu park o charakterze romantyczno – naturalistycznym. W skład parku wchodziły m.in. dwa stawy rybne ze sztucznymi wysepkami pośrodku na których stał posąg Neptuna oraz czapla. Rosło tu wiele drzew i krzewów egzotycznych, specjalnie sprowadzanych w tym celu. Ogromne powierzchnie trawników upiększały cały obraz. Przepiękne założenie parkowo – pałacowe zachwycał wielkością i luksusem.

                      


Lotnisko turystyczno - rekreacyjne w Bagiczu, gdzie odbywają się loty turystyczno widokowe samolotem oraz motolotnią. Chętnych do spojrzenia na gminę z lotu ptaka nie brakuje.Tutaj również co roku odbywają się w sierpniu "Motolotniowe Mistrzostwa Polski o Puchar Bałtyku". W zawodach rywalizuje ponad 50 zawodników, niebo na gminą wygląda wówczas jak kolorowa tęcza. W czasie trwania imprezy, mistrzowie motolotniarstwa organizują kursy na licencję pilota motolotniowego.

                            


BASTION wojskowy, czyli „czterej pancerni i pies” – przejażdżki wojskowym sprzętem pancernym po poligonie. Czołg T-55, transportery opancerzone, samochody pancerne itp.
 


:: POWRÓT :: 

Portal USTRONIE-MORSKIE.COM jest własnością firmy MORENA
 reklama: biuro@ustronie-morskie.com