Touristische attraktionen


Ansicht Ustronie Morskie


Ansicht FischerNa terenie gminy Ustronie Morskie znajduje się kilka ciekawych zabytków, których historia sięga nawet XII w. Większość z nich zlokalizowana jest w miejscowości Rusowo, oddalonej od Ustronia o ok. 10km.  Miejsca które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w gminie Ustronie Morskie to:


Najstarsze dęby w Polsce - dąb "Bolesław" - 800 lat i dąb "Warcisław" - 640 lat. Niedawno został wytyczony błękitny szlak turystyczny, który zaprowadzi Cię do najstarszych drzew w Polsce. (zob. mapa turystyczna gminy).
                                                   

"Bolesław" - kiedy patrzymy na niego przytacza nas swoją wielkością i grubością konarów, jego wspaniała kora budzi zachwyt i respekt. W roku 2000 wiek dębu na podstawie przeprowadzonych badań dendrologicznych został ustalony na 800 lat. Jego obwód mierzony na wysokości 1,3 m od ziemi wynosi 691 cm, wysoki jest na 30 m a średnica jego korony ma 18 m. Drugi z dębów to "Warcisław" nosi imię księcia Gryfity Warcisława III, za którego sprawą Kołobrzeg w 1255 roku otrzymał prawa miejskie. Mierzy w obwodzie 720 cm, wysoki jest na 37 m a jego wiek oceniono na 640 lat, co plasuje go na piątej pozycji w rankingu najstarszych drzew tego gatunku w Polsce.  Ciekawostką jest to, że „Bolesławowi” i „Warcisławowi” towarzyszą rosnące w ich pobliżu okazałe pojedyncze buki. Stwarzają one być może swoisty mikroklimat dla tych drzew a ponadto dostarczają żyznej próchnicy tzw. ziemi bukowej.


Kościół filialny z XIV w. p. w. Matki Boskiej Różańcowej w Rusowie. Świątynia usytuowana na niewielkim wzniesieniu przy zbiegu dróg, nieopodal stawku. Kościółek jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu, dziś liczy sobie ponad 600 lat.  Jest to niewątpliwie cenny zabytek średniowiecznej architektury sakralnej. Kościółek z wyjątkiem przybudówki z XIX wieku (od strony wschodniej – zbudowano ją jako zachrystię) jest średniowieczny. Wieża i nawa są masywne zbudowane z kamieni polnych i cegieł łączonych na zaprawę wapienną, mury częściowo zostały otynkowane. Jeszcze w 1899 roku w wieży znajdował się dzwon datowany na rok 1379, prawdopodobnie został zabrany z kościoła w celu przetopienia na armaty. Szczęśliwie ocalał drugi z dzwonów – renesansowy odlany w 1592 roku, którego doraźne dzwonienie jak dawniej wzywa wiernych na modlitwę. Przetrwał też drewniany wiszący świecznik wykonany w formie okręgu, na którym znajduje się dwanaście profitek na świece (to symboliczne ukazanie dwunastu apostołów, czyli jedności Kościoła Świętego).

                             
 


Park Podworski w Rusowie z 8 pomnikami przyrody. Historia tego parku sięga wieku XIX w. Na przestrzeni prawie 36 ha powstał tu park o charakterze romantyczno – naturalistycznym. W skład parku wchodziły m.in. dwa stawy rybne ze sztucznymi wysepkami pośrodku na których stał posąg Neptuna oraz czapla. Rosło tu wiele drzew i krzewów egzotycznych, specjalnie sprowadzanych w tym celu. Ogromne powierzchnie trawników upiększały cały obraz. Przepiękne założenie parkowo – pałacowe zachwycał wielkością i luksusem.

                      


Lotnisko turystyczno - rekreacyjne w Bagiczu, gdzie odbywają się loty turystyczno widokowe samolotem oraz motolotnią. Chętnych do spojrzenia na gminę z lotu ptaka nie brakuje.Tutaj również co roku odbywają się w sierpniu "Motolotniowe Mistrzostwa Polski o Puchar Bałtyku". W zawodach rywalizuje ponad 50 zawodników, niebo na gminą wygląda wówczas jak kolorowa tęcza. W czasie trwania imprezy, mistrzowie motolotniarstwa organizują kursy na licencję pilota motolotniowego.

                            


BASTION wojskowy, czyli „czterej pancerni i pies” – przejażdżki wojskowym sprzętem pancernym po poligonie. Czołg T-55, transportery opancerzone, samochody pancerne itp.
 

 

                                                             


   
:: ZURUCK :: 

Portal USTRONIE-MORSKIE.COM jest własnością firmy MORENA-Portale Internetowe
 reklama: biuro@ustronie-morskie.com